Finská sauna a její specifika
O historii saunování bylo napsáno již mnoho. Jeho počátky sahají až do doby před naším letopočtem, přesto se tato ozdravná kůra zachovala až do dnešní doby.
Církev ve středověku usilovala o výmícení lazebnictví a s ním spojených saunových procedur různého druhu, a to z mravnostních důvodů. V pozdějších dobách se však saunování opět postupně obnovovalo napříč národy, a to právě díky tisícovkami let ověřeným ozdravným účinkům.
Tradiční finské saunování je známo více než tisíc let. Díky geografické odlehlosti nebyly severské země dotčeny církevnímí nařízeními a pradávná tradice finského saunování byla zachována bez významných změn až dodnes.
Spojení moderního saunování a tradice
Podoba dnešní moderní finské sauny je trochu odlišná od té původní. Rozdíl spočívá především v moderních technologiích, designu odpovídajícímu trendům dnešní doby a v kvalitě použitých materiálů a jejich zpracování.
Tyto aspekty činí saunování v dnešní době mnohem komfortnější. Přesto si moderní sauna zachovala vše podstatné z tradičního finského saunování.
Průběh saunování ve finské sauně
Princip finské sauny spočívá v ohřevu okolního vzduchu pomocí saunových kamen na teplotu v rozmezí 60 až 110 °C. Obecně platí, že ideální teplota pro zahájení intenzivních ozdravných prosesů v tělě je okolo 95 °C. O vyhřátí sauny se postarají elektrická kamna nebo kamna na tuhá paliva. Oba druhy kamen mají svá specifika. Podrobněji se budeme saunovým kamnům věnovat v jednom z dalších článků.
Ve finské sauně panuje horký vzduch s nízkou vzdušnou vlhkostí, z tohoto důvodu se také někdy setkáváme s nepřesným názvem suchá sauna. Vzdušnou vlhkost ve finské sauně zvyšujeme kropením vody na rozpálené saunové kameny. Samotní finové nedodržují při saunování žádná striktně daná pravidla. Saunování znamená pro finy spojení těla, mysli a duše člověka. Při saunování finové naslouchají svému tělu, jeho aktuálnímu stavu a potřebám.
Kropení saunových kamenů lze tedy zcela vynechat. Další možností je pokropit kameny před ukončením procedury a vytvořit tím charakteristický krátký parní náraz. Je tedy jen na Vás, jak často budete saunové kameny kropit vodou a jak vysokou vzdušnou vlhkost tím vytvoříte. I přes kropení saunových kamenů vodou, je vzdušná vlhkost ve finské sauně nižší než například v biosaně či v parní kabině.
Délka samotné procedury je zcela individuální. Někteří jedinci zvládnou pouze 5 až 10 minut, jiní absolvují pohodlně 20 minut trvající proceduru. Opět je zcela na Vás, jak dlouhou dobu uvnitř sauny strávíte. Délku procedury jednoduše přizpůsobíte tomu, jak se v sauně budete cítit. Doporučená maximální délka pobytu ve finské sauně by neměla překročit 25 minut.
Doplňkové terapeutické benefity
Během saunování můžete ozdravný proces podpořit použítím tradičních březových, dubových či eukalyptových metliček. Ve chvíli, kdy je povrch kůže dostatečně prohřátý, metličkami jemně poklepávejte a třete pokožku. Docílíte tím ještě intenzivnějšího prokrvení kůže, odstraníte odumřelé kožní buňky a při pravidelném používání se mohou zmírnit revmatické problémy kloubů. Do vzduchu se navíc uvolní aromaterapeutické silice. K tomu je však zapotřebí zvýšení vzdušné vlhkosti v sauně pokropením saunových kamenů vodou, tím napomůžeme uvolnění blahodárných látek z metliček a vstřebávání do pokožky.
Za významný terapeutický prvek ve spojení se saunováním je považována aromaterapie. Jedná se o terapii při které jsou využívány saunové éterické oleje, esence a byliny k podpůrné léčbě nebo prevenci onemocnění. Dále blahodárné účinky těchto látek posilují harmonii a rovnováhu těla a mysli. V průběhu saunování dochází k inhalaci esencí z páry, čímž se účinné látky dostávají do organizmu a receptory zajistí přenos vjemu do mozku.
K uvolnění aromaterapeutických látek v sauně jsou používány různé opdařovače a odpařovací mističky. U některých přípravků lze po naředění vodou nálévat přímo na saunové kameny. Vždy se však řídíme pokyny výrobce. U bylinné terapie umístíme byliny na odpařovací síto zavěšené nad saunová kamna, popřípadě na odpařovací mističku.
Odpočívárna a následné ochlazení
Po každé proceduře ve finské sauně by mělo následovat ochlazení organizmu.
Součástí tradiční finské sauny by měla být odpočívárna, jinými slovy ochlazovna. Neméně důležitý je ochlazovací bazének, káď, sud nebo ochlazovací sprcha. Mnozí si pod pod pojmem ochlazení představí skok do ledové vody bezprostředně po ukončení saunové procedury, což může být pro mnoho lidí téměř nepředstavitelné. I v tomto případě platí, že se následné ochlazení po saunování provádí tak, jak je konkrétní osobě příjemné.
Pokud nesnesete prudké ochlazení, můžete se pohodlně usadit v odpočívárně, kde již lze pozvolna doplňovat tekutiny. Po krátké době v odpočívárně stačí vyjít ven a dokončit zchlazení těla přirozeně okolním vzduchem. Toto je skutečně velmi šetrné řešení.
Další možností je začít odpočívárnou a dokončit ochlazení v ochlazovacím bazénku, kádi nebo sudu. Zde je postup opět zcela individuální. Do studené vody můžete vstupovat pozvolna, nebo se naráz ponořit.
Ti, kteří milují prudké ochlazení, mohou pobyt v odpočívárně vynechat a rovnou se ponořit do chladivé vody.
Obdobně lze začlenit ochlazovací sprchu.
Pokud počasí přeje a napadne sníh, můžete se také ochladit válením ve sněhu, což je oblíbená finská kratochvíle spojená se saunováním.
Po ochlazení lze saunovou proceduru opakovat včetně následného ochlazení. Dle obecných doporučení maximálně 2x za sebou.
Zdravotní účinky finské sauny
O zdravotních benefitech saunování již bylo napsáno obrovské množství informací. Lze dohledat nejrůznější články a publikace, které opěvují nekonečnou řadu až neuvěřitelných zdravotních účinků saunování na tělo i mysl. Pro laika nebo začátečníka bývá obtížné zorientovat se v tak širokém spektru informací a vyhledat si, jaké skutečně reálné benefity lze od saunování očekávat.
Pojďme si přiblížit, které z oněch neuvěřitelných zdravotních účinků jsou skutečně uvěřitelné, odpovídají realitě a odbornou veřejností jsou považovány za významné.
Saunování významným způsobem napomáhá v léčbě celé řady chronických chorob
-
Chronické degenerativní choroby pohybového ústrojí včetně zánětlivých,
-
Chronické choroby kůže,
-
Chronické choroby dýchacích cest,
-
Chronické choroby s recidivou z prochladnutí,
-
Chronické poruchy trávícího traktu,
-
Chronické záněty močového a pohlavního ústrojí,
-
Metabolické poruchy,
-
Psychosomatické a neurovegetativní stavy a jejich dysfunkce,
-
Chronické záněty ženského genitálu, klimakterické syndromy, sterilita, dysfunkce ovárií.
Dále je saunování indikováno jako prevence
-
Navýšení obranných a imunitních reakcí,
-
Dosáhnutí regeneračních účinků,
-
Zlepšení sociální a psychomentální adaptability,
-
Posílení termoregulačních mechanismů,
-
Posílení relaxačních a antistresogenních mechanizmů.
Kontraindikace
Není na místě uvádět zde možné kontraindikace v souvislosti s některými onemocněními a saunováním. Tato problematika je zcela individuální. Pokud trpíte některou ze závažnějších chorob, vždy je nutná konzultace s ošetřujícím lékařem před absolvováním první saunové procedury.
Saunování také není vhodné v době, kdy probíhá v tělě akutní fáze běžné nemoci jako je nachlazení či zánět. Vždy vyčkejte, až akutní fáze nemoci odezní. Poté je již saunování vhodné například k doléčení.
Saunování je považováno za jeden z nejsnažších způsobů jak regenerovat a ozdravovat tělo. V dnešní době je tato procedura již běžně zařazena jako léčebná kůra ve fyzioterapii. Díky stále populárnějším domácím saunám máte jedinečnou možnost absolvovat tyto ozdravné kůry kdykoliv v soukromí a klidu Vašeho domova.